ChannelPort Entegre Kanal Playout Platformu

 Her ölçekte yayıncılar, içerik oluşturucular ve servis sağlayıcılar yeni program ve hizmetleri daha kısa zamanda iletmenin yoğun baskısı altındadır. Ama bu talebi karşılamak üzere yeni kanalların çıkması zaman harcayan, karmaşık ve pahalı bir süreç olabilir. Yeni Harmonic Spectrum ChannelPort entegre kanal playout platformu, bu engelleri ortadan kaldırıp yayına hızlı ve düşük maliyetli bir yoldan girmenize yardımcı olacak yeni ve esnek bir seçenek sunuyor.

ChannelPort, sektördeki en güvenilir medya sunucu platformunda markalama ve master kontrol anahtarlama işlemlerini klip oynatımı ile entegre ederek SD ve HD televizyon kanallarının düşük maliyetli dağıtımını hızlandırıyor. Tüm Spectrum bileşenleri ile tam uyumlu olan ChannelPort, mevcut yapım ve playout altyapılarına eklemsiz uyum sağlıyor, karmaşıklığı azaltıyor ve yeni hizmetlerini çıkarılması için gereken süreyi azaltıyor. Zengin çok katmanlı grafikler ve dinamik metin programlama üzerinden anahtarlanabilirken, geniş yelpazedeki otomasyon sistemleri desteği müşterilere kendi iş akışı seçeneklerini kullanma serbestliği tanıyor.

Esnek, çok sağlam Spectrum mimarisinin bir parçası olan ChannelPort, markalı programların yapımı ve dağıtımı için gerekli ayrı aygıtların sayısını azaltarak sermaye harcamalarından tasarruf sağlıyor. ChannelPort’un sektör lideri kanal yoğunluğu, düşük güç tüketimi ve güvenilirliği gibi özellikler de ayrıca işletim maliyetlerini azaltıyor. 

ChannelPort’lu bir Spectrum çözümü aşağıdaki kurumlar için ideal bir çözümdür:
• Yeni markalı kanallar çıkarmak için esnek bir yaklaşım arayan otomasyonlu yapım ve playout tesisleri.
• Yüksek ekipman maliyeti ve iş akışı karmaşıklığı nedeniyle kanal markalama yeteneklerini ekleyemeyen yayıncılar.
• Tam markalanmış kanalların dağıtımı için düşük maliyetli, uyumlu bir çözüm arayan içerik sağlayıcılar.
• Kendi müşterileri için düşük maliyetli, katmanlı hizmet sunumu isteyen kablo ve uydu operatörleri.
 
ENTEGRE KANAL İŞ AKIŞININ AVANTAJLARI
Basitlik
ChannelPort, aşağıdaki gibi birden çok özelliği tek bir bileşende toplayarak yayın altyapılarının karmaşıklığını azaltır:
• Klip oynatma
• Markalama
• Canlı yayınlar ile önceden kaydedilmiş klipler arasında salt-kesme anahtarlaması
 
Esneklik
Spectrum ailesinin en yeni üyesi olan ChannelPort, dosya tabanlı bir medya uygulamasından içeriğe doğrudan erişim sağlamak için endüstri standardı medya (QuickTime ve MXF) ve ağ bağlantısı protokolleri (FTP, AFP ve CIFS) kullanarak Harmonic’in yapım ve playout’a açık yaklaşımını göstermektedir. Bu özellikler kullanıcılara uçtan uca bir çözüm sunmak için çok çeşitli uygulamalar arasında seçim yapman olanağı tanır. ChannelPort’taki kanal  markalama özelliği ayrıca Adobe Creative Suite ve Flash Professional gibi standart araçların kullanılmasını da sağlar. Bu tanıdık uygulamalar grafik tasarımcıların yeni araçları öğrenmeye gerek kalmadan eşsiz yayın görünümleri tasarlamaya başlamasını sağlar, ayrıca makine başına lisanslama maliyetlerinin de en aza indirilmesine katkıda bulunur.
 
Güvenilirlik
ChannelPort, güvenilir Spectrum yapım ve playout platformu için üretilmiştir. Tüm Spectrum sistem öğeleri bağımsız bileşenler içinde yer aldığından, altyapı güvenilirliği ve hata toleransı maksimumdadır. Genel olarak sistemin zayıflıklarını en aza indirmek için bileşen arızalarının yalıtımı, Spectrum’un önemli mimari avantajlarından biridir, çünkü bileşen arızasını etkisi yalnızca sistemin küçük bir kısmında sınırlı kalır. Spectrum bileşenleri ayrıca aktif olarak paylaşılabilir, bu sayede sistem işlevsel durumdayken hızla değiştirilebilirler.
 
Performans
ChannelPort’tan önce birçok çok işlevli aygıt kullanıcıları sistem yetenekleri ile genel kullanılabilirlik, stabilite ve ölçeklendirilebilirlik (ve hatta video kalitesi) arasında seçim yapmak zorunda bırakmıştır. Video işleme, sıkıştırma, oynatma ve medya depolama alanlarında ödüllü bir yenilikçi olan Harmonic sektör lideri işlevselliği ChannelPort’a entegre ederek bu sorunu ortadan kaldırmıştır. ChannelPort’un etkileyici performansı, modül başına iki SD/HD kanalın yüksek yoğunluklu oynatımını (RU başına dört kanal; en yakın rakibin iki katı) ve kanal başına 100 W düşük güç tüketimi sunar.
 
BİR MODÜL, BİRÇOK YETENEK
Esnek Oynatma
Tüm Spectrum bileşenlerinde olduğu gibi, ChannelPort da birden çok video formatı ve dosya zarfının yanı sıra ses ve yan bilgiler için geniş destek sunar. Her iki playout kanalı da, kanal sayısı ya da performansı etkilemeden yükseltme/azaltma/çapraz dönüşüm yapabilir ve tek bir zaman çizgisinde herhangi bir SD ve HD MPEG-2 ve DV içerik karışımını oynatabilir. Ayrıca her kanalda SD/HD simulcast da yapılabilir. 
 
Kanal Markalama
ChannelPort, Adobe Photoshop ve After Effects gibi standart grafik uygulamalar kullanarak zengin markalama öğelerini video oynatımına ekleme sürecini kolaylaştırır. Tüm standart görüntü formatları (PNG, JPG, TIFF, GIF) ve sekansları (Targa, FLV) desteklenir. İçeriğin yayına hazır son görünümü Adobe Flash Professional’da yazılan şablonlar kullanılarak oluşturulur ve Harmonic’in  Preview Tool uygulamasında ön izlenebilir. Aynı grafik öğeleri, mobil cihazlar ve Web de dahil tüm dağıtım kanallarında paylaşılabilir.
 
Otomasyon Arayüzü
ChannelPort’un rakipsiz uyumluluğu, sektör lideri otomasyon sistemlerine arayüz sunabilmeye kadar genişlemektedir. Markalama ve master kontrol etkinlikleri, seri ya da IP bağlantılar üzerinde Oxtel protokolü kullanılarak kontrol edilir ve klip oynatımı VDCP/BVW aracılığıyla RS-422 üzerinden ya da bir ağ aracılığıyla yerleşik Spectrum API ile kontrol edilebilir. Son dakika değişiklikleri ve master-kontrol operatör müdahaleleri için manuel kontrole yönelik GPIO’lar mevcuttur.
 
EAS Desteği
ABD’deki yayıncılar için ChannelPort,  doğrudan kullanıcının EAS kod çözücüsünden verisi ve AES ses kaynağı sunabilir. RS-422 ile bağlandığında, ChannelPort, EAS moduna girmek için GPI tetikleyicilerini kullanır, ardından ön 
tanımlı şablonları otomatik seçerek gerekli acil durum uyarı bilgisini sunar. 
 
Yapılandırma Seçenekleri
Modüler ChannelPort, çeşitli iş akışı gereksinimlerini karşılamak için birden çok Spectrum bileşeni ile yapılandırılabiliyor:
 
ChannelPort + MediaDeck 7000
MediaDeck 7000 entegre medya sunucusuna dört kanala kadar markalı oynatımı ekler
ChannelPort + MediaCenter
Entegre depolama birimi olan MediaCenter sistem denetleyicine 12 kanala kadar markalı oynatımı ekler
ChannelPort + Spectrum
Tam yapılandırmalı bir Spectrum medya sunucusu sistemine 96 kanala kadar markalı oynatımı ekler
 
 
 
 

Hakkımızda | Ürünler | Haberler | Temsilcilikler | Referanslar | İletişim
BARAN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ © 2013 Telefon : +90 212 343 13 68